Rojst
powrót do forum 3 sezonu

Pytanie z serii "a się przy pieprzę na lekko".
Jeśli miejscowość z serialu znajduje się blisko granicy niemieckiej to dlaczego tablice rejestracyjne większości pojazdów są z Tarnobrzegu czy Tarnowa? Czy ktoś wytłumaczy mi to?

bigAl

Nie wiadomo jakie to miasto, nigdy nie pada jego nazwa, wiadomo, że leży gdzieś między Gliwicami, a Zgorzelcem (południowo-zachodnia Polska na Ziemiach Odzyskanych). Zresztą twórcy serialu stwierdzili, że nieważne jakie to miasto, ważna jest historia, która mogła się wydarzyć wszędzie na tym terenie. W pierwszym sezonie w albumie Elsy jest jej notka biograficzna, że urodziła się w Waldenburgu (niemiecka nazwa Wałbrzycha), ale wiadomo, że to miasto to nie Wałbrzych, bo w drugim sezonie jacyś bohaterowie w tym mieście mówią, że jadą załatwić jakąś sprawę do Wałbrzycha. W serialu pada też nazwa Legnicy (jeden ze zbójów był saperem w jednostce w Legnicy).

xavi91

Także dotarłem do takich informacji. Stąd było moje pytanie. Ponieważ ani Tarnów ani Tarnobrzeg nie leżą w tymże obszarze. Bliżej jest do granic z Ukrainą i Słowacją.

ocenił(a) serial na 8
bigAl

Ogólnie tablice rejestracyjne używane od I sezonu to głównie TEx oraz TWx (w miejsce x wstaw dowolną literę). Tablice te były przypisane dla województw tarnowskiego oraz tarnobrzeskiego, lecz nigdy ich nie wydano w tych województwach ze względu na reformę administracyjną w 1999 roku. W kilku scenach przewijają się kilka razy prawdziwe tablice z istniejących kiedyś województw. Więc można powiedzieć, że twórcy serialu wytworzyli nowe miasto o niepowiedzianej nazwie, które zaczynało się na literę T, i mogło (ale nie musiało) posiadać litery E oraz W.

Tomaszewski315

W starym systemie tablic rejestracyjnych litery rzadko kiedy pokrywały się z nazwami miast. One były bardziej przypisane do województwa niż do konkretnego miasta. Każde województwo miało jakąś tam pulę przyznana która czasem mniej czasem bardziej odpiwadala nazwie tegoż. Taki Bełchatów miał tablice PUD na ten przykład. Po samej tablicy ciężko zgadnąć o jakie miasto chodzi  poza faktem że to tablica z województwa piotrkowskiego o ile oczywiście ktoś pamiętał że PU pochodzi z Piotrkowa anie na przykład z Przemyśla. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones